16ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα | Πρόγραμμα Προβολών της Παρασκευής, 21 Μαρτίου 2014
OΛYMΠION: Πλατεία Αριστοτέλους 10, Θεσσαλονίκη, +302310378400
13:00 Νενέτ – 70′
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία
15:30 Κεριά στον άνεμο – 52′
Καβίτα Μπαλ, Ναντάν Σαξίνα, Iνδία
15:30 Όλα γίνονται – 54′
Λίντια Ντούντα, Πολωνία
18:00 Το σπίτι του ραδιοφώνου – 103′
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία
20:15 Ο άνθρωπός μας στην Τεχεράνη – 85′
Λάρι Ουάινσταϊν, Ντρου Τέιλορ, Καναδάς
22:30 Βίος κι εγκλήματα της Ντόρις Πέιν – 74′
Μάθιου Ποντ, Κερκ Μαρκολίνα, ΗΠΑ
ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ: Πλατεία Αριστοτέλους 10, Θεσσαλονίκη , +30 2310 378400
15:00 Το παραμικρό – 105′
Νικολά Φιλιμπέρ, Γαλλία
17:30 Κληρονομιά – 90′
Φιλίπ Αρακτίντζι, Λίβανος-Γαλλία-Ελβετία
17:30 Να ταΐσω τους μέρμηγκες; – 19′
Αιμιλία Μηλού, Ελλάδα
20:00 Τραγούδι απ’ το δάσος – 96′
Μάικλ Όμπερτ, Γερμανία-ΗΠΑ-Κεντρική Αφρικανική Δημοκρατία
22:30 Κεραυνός πέφτει στη Βαγδάτη – 133′
Ζαν Πιερ Κριέφ, Γαλλία
TΩNIA MAPKETAKH: Αποθήκη Δ, Λιμάνι Θεσσαλονίκης
13:00 Θεόδωρος Παπαγιάννης: Επιστροφή στο Ελληνικό – 48′
Παναγιώτης Κράββαρης, Ελλάδα
13:00 Οδοιπορικό στους Δελφούς – 61′
Αποστολία Παπαϊωάννου, Ελλάδα
15:30 Cretativity – 80′
Μανόλης Κριτσωτάκης, Ελλάδα
17:30 Geneviève Clancy, Στιγμές της ζωής – 75′
Ηρώ Σιαφλιάκη, Ελλάδα-Γαλλία
17:30 The Red Bank. James Joyce: Τα τετράδιά του, των ελληνικών – 29′
Βουβούλα Σκούρα, Ελλάδα
20:00 Should I Stay or Should I Go (Να μείνω ή να φύγω) – 60′
Μενέλαος Καραμαγγιώλης, Ελλάδα-Γερμανία
20:00 Ηθοποιοί: Ημερολόγιο σπουδής – 61′
Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος, Ελλάδα
22:30 Η τέχνη της κρίσης, η περίπτωση του θεάτρου – 55′
Κατερίνα Πατρώνη, Ελλάδα
22:30 Το χαμένο σήμα της δημοκρατίας – 65′
Γιώργος Αυγερόπουλος, Ελλάδα
ΦPINTA ΛIAΠΠA: Αποθήκη Δ, Λιμάνι Θεσσαλονίκης
13:00 Καλύτερα είναι να βουτήξεις – 73′
Πάτρικ Στούαρτ, Μούνα Στούαρτ, Τζίνα Αντζελόουν, Ισραήλ-ΗΠΑ
15:00 Ο σκύλος – 101′
Άλισον Μπεργκ, Φρανκ Κερόντρεν, ΗΠΑ
17:30 Mythogenesis – 29′
Νίκος Πανουτσόπουλος, Ελλάδα
17:30 Μια επισφαλής εμπιστοσύνη: λογοκλοπή, εξουσία κι ο Τζέισον Μπλερ στους Νιου Γιορκ Τάιμς – 76′
Σαμάνθα Γκραντ, ΗΠΑ
20:30 Αμερικανός ονειροπόλος – 32′
Τόμας Χέιλι, Γαλλία
20:30 Γεια σου ξένε – 46′
Τομάς Αμάν, Ελβετία
22:30 Αφήνοντας την Ελλάδα – 80′
Άννα Μπρας, Γερμανία
TZON KAΣΣABETHΣ: Aποθήκη 1, Λιμάνι, Θεσσαλονίκη
13:30 pilgrIMAGE: προσκύνημα στην εικόνα – 82′
Πίτερ Ουιντόνικ, Μίρα Μπερτ-Ουιντόνικ, Καναδάς
15:30 Ο καλός γιος – 52′
Σίρλι Μπέρκοβιτς, Ισραήλ
15:30 Το αγόρι της πλαζ – 27′
Εμίλ Λάνγκμπαλε, Μεγ. Βρετανία
17:30 Ισόβια δεσμά – 94′
Νουρίτ Κεντάρ, Γιαρόν Σανί, Ισραήλ
20:00 Εκτός δρόμου – 70′
Ελίζα Αμορούζο, Ιταλία
21:45 Ένας χωρισμός – 70′
Καρίν Έκμπεργκ, Σουηδία
23:30 Η εικόνα που λείπει – 91′
Ρίτι Παν, Γαλλία-Καμπότζη
ΣTAYPOΣ TOPNEΣ: Αποθήκη 1, Λιμάνι, Θεσσαλονίκη
14:00 Βόιτα Λάβιτσκα: στα πάνω και στα κάτω – 89′
Χέλενα Τρεστίκοβα, Τσεχία
16:00 Απολλώνεια ιστορία – 69′
Ίλαν Μόσκοβιτς, Νταν Μπρόνφελντ, Ισραήλ
18:00 Ιστορίες με ψυχή και ψωμί – 70′
Τόνισλαβ Χρίστοφ, Βουλγαρία-Φινλανδία
20:00 Το σπίτι του φωτός – 64′
Ναβίνα Χατίμπ, Αλεξάντρα Βελτς, Γερμανία
20:00 Φωνές του Ελ Άλτο – 49′
Μπένγιαμιν Ορόζα, Φινλανδία-Νότια Αφρική
22:30 Ρεύματα αγάπης – 70′
Άγκνες Σος, Ουγγαρία
Τιμή εισιτηρίου: 0-4€ | Από τις 14 έως τις 23 Μαρτίου 2014
Ελεύθερη είσοδος: Οι φοιτητές, οι κάτοχοι Κάρτας Πολιτισμού, οι άνεργοι και οι άνω των 65 ετών δικαιούνται ελεύθερη είσοδο στις προβολές με ώρα έναρξης έως και τις 15:00, εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις. Απαραίτητη είναι η έκδοση μηδενικού εισιτηρίου με την επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας / Κάρτας Πολιτισμού / κάρτας ανεργίας / αστυνομικής ταυτότητας αντίστοιχα.
Εκδοτήρια εισιτηρίων: Πλατεία Αριστοτέλους & Λιμάνι (Ώρες λειτουργίας: Καθημερινά 10:00-24:00)